Charakteryzator


Charakteryzator

Cykl Kształcenia: 1 rok
Tryb nauki: zajęcia co dwa tygodnie w soboty i niedzielę

CHARAKTERYZATOR jest osobą wykonującą makijaż i inne zabiegi dostosowujące wygląd aktora do wymogów roli, jaką ma zagrać.

Na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia, oraz wskazówek zawartych w scenariuszu, charakteryzator może ingerować w kolor skóry, zarost, kolor włosów czy oczu aktora, tworzyć na jego twarzy i ciele tak zwane efekty specjalne, które obejmują między innymi różnego rodzaju szramy, blizny, rany postrzałowe i inne sztuczne elementy, wymagane do odegrania konkretnej roli.

Oczywiście zadaniem charakteryzatora jest także wykonywanie znacznie bardziej prozaicznych czynności, jak makijaż, czy pudrowanie, koniecznych ze względu na rodzaj przedstawienia, filmu czy wystąpienia, lub warunki pogodowe. Osoba obsadzona na tym stanowisku dysponuje szeregiem kosmetyków, peruk, sztucznych elementów zarostu, i samodzielnie dobiera poszczególne z nich do określonej realizacji. Wielokrotnie charakteryzator własnoręcznie przygotowuje niektóre spośród wcześniej wymienionych komponentów – na przykład syntetyczne brwi, czy sztuczne blizny.

Charakteryzator  może pracować : podczas pokazów mody, w branży filmowo-telewizyjnej, teatrze lub otworzyć własną działalność.

Przedmioty w kształceniu zawodowym :

Choroby skóry
Projektowanie makijażu
Techniki prezentacyjne
Rysunek żurnalowy
Psychologia
Stylizacja fryzur
Stylizacja
Makijaż
Charakteryzacja
Praktyka zawodowa